Leasing bez sprawdzania w bazach BIK, BIG, KRD, czy jest możliwy.
Klientom z negatywną opinią w bazie BIK (która powstał gdy mieli problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań kredytowych, a dziś już uregulowanych i zakończonych) zapraszamy do skorzystania z oferty która umożliwia podpisanie umowy leasingu z negatywnym Bikiem. Każda sprawa traktowana jest indywidualnie, w zależności od przedmiotu leasingu i okresu funkcjonowania firma na rynku.
Niektóre fundusze leasingowe po analizie informacji pobranych z różnych baz (o nieterminowych spłatach kredytu, kwocie zadłużenia wpisanego do BIG lub KRD), biorąc również pod uwagę okres działalności firmy na rynku, osiągane wyniki finansowe, informacje o majątku firmy, akceptując też wybrany przedmiot leasingu są gotowe przedstawić ofertę leasingową na samochód osobowy, dostawczy, ciężarowy, ciągnik siodłowy, autokar, autobus, maszyny budowlane i niektóre maszyn rolnicze (przy podniesionej lub normalnej wpłacie początkowej, z dodatkowym zabezpieczeniem) dla firm zadłużonych w bazie BIG, KRD, BIK lub BR.
Leasing bez sprawdzania w bazach BIK, KRD, BIK lub BR dostępny jest w jednym prywatnym funduszu leasingowym, leasing pozabankowy oferowany jest wyłącznie na nowe lub dwu, trzyletnie samochody osobowe.
Pozostałe fundusze leasingowe sprawdzają informacje o kliencie w różnych bazach, sprawdzają jak były i są spłacane bieżące zobowiązania kredytowe zaciągnięte w bankach i firmach pożyczkowych. Duża część korzysta też z baz dłużników BIG, sprawdzając czy ubiegający się o leasing klient nie ma żadnych niezapłaconych faktur, mandatów czy alimentów lub innych nieuregulowanych zobowiązań płatniczych.
Gdzie fundusze leasingowe mogą sprawdzać klienta przy podjęciem decyzji o leasingu:
BIK – Biuro Informacji Kredytowej S.A. Gromadzone są tu informacje o kulturze płatniczej (pozytywne lub negatywne) klientów banków, Skoków, i niektórych pozabankowych firmach pożyczkowych. W BIKu przechowywana jest historia o tym czy, wcześniejsze (do kilku lat wstecz) i bieżące zobowiązania były lub są regulowane w określonym w umowie terminie.
BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. Jeden z kilku rejestrów dłużników gromadzący dane o niezapłaconych za towar, usługi i pożyczki chwilówki (rachunki za telefon, niepłacone mandaty za przekroczenie prędkości i jazdę bez ważnego biletu, nieopłacone składki ubezpieczeniowe, czynsze mieszkaniowe, niepłacone faktury za towar wzięty na termin) jako jedyny z rejestrów udostępnia też informacje pobrane z BIKu i Bankowego Rejestru.
BR – System Bankowy Rejestr dłużników (formalna nazwa MIG) należący do Związku Banków Polskich, powołał na podstawie prawa bankowego Międzybankową Informację Gospodarczą w skład której wchodzi też BR, (czasem nazywany BRKN) który gromadzi tylko informacje o nieterminowych (po wyżej 2 miesięcy) spłatach kredytów zaciągniętych przez klientów indywidualnych i firmy. Informacje o nieterminowej spłacie kredytów mogą być przechowywane (nawet przez kilka lat po zamknięciu konta bankowego) bez zgody klienta.
KRD – Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. – gromadzi podobne dane o dłużnikach jak BIG (tylko bez danych z rejestrów BIK i BR).
Rejestr Dłużników ERIF – kolejny z Biur Informacji Gospodarczych (BIG) należący do firmy KRUK S.A. – podobnie jak KRD gromadzi dane o niezapłaconych zobowiązaniach + jako firma windykacyjna udziela informacje o dłużnikach windykowanych przez firmę KRUK.